UAB „Pačiolio“ prekyba; El. paštas info@paciolioprekyba.lt. Tel.: (8 5) 2700 636

NEKVALIFIKUOTAS VADOVAS – VARGAS BUHALTERIUI, išmanus ir finansiškai raštingas – jo bendražygis bei talkininkas

  

Savaitraščio administratoriaus ANDREJAUS ŠADRAKOVO pokalbis su „Pačiolio“ bendrovės prezidentu doc. dr. auditoriumi GEDIMINU KALČINSKU

A.Š.: Bendraujant su apskaitą tvarkančiais asmenimis dažnai tenka išgirsti: jūsų rekomendacijos pasirengti kvalifikuotus pagalbininkus apskaitos ar mokesčių srityse, be abejo, visiški pagrįstos. Tačiau iš tikrųjų labiausiai kiekvieno buhalterio darbą palengvina ir apskritai  įmonių veiklos efektyvumą didina įmonių vadovų kvalifikacija. Štai kodėl „Pačiolio“ bendrovė pradeda plačios apimties mokymus, skirtus įmonių vadovams, jų pavaduotojams bei savininkams kvalifikacijai kelti, labiausiai – finansų bei ekonomikos srityse.

G.K.: Deja, atsakingi ir kvalifikuoti įmonių vadovai nei tokie gimsta, nei juos kažkas tokius sutveria. Beje, šalies valdžia per visą nepriklausomybės laikotarpį, nesvarbu, kad visa valstybė gyveno iš verslo mokamų mokesčių, to verslo vadovų rengimu ir tobulėjimu visiškai nesirūpino ir nesirūpina. Kaip, beje, ir patys vadovai – juk žmogui niekada netrūksta to, ko jis neturi iš prigimties. Ne tik valstybinės institucijos, bet ir jokios asociacijos ar konfederacijos nesirūpina svarbiausios šalies ūkio grandies – įmonių vadovų – kvalifikacija. Vos prieš keletą metų valstybėje buvo kilęs didžiulis erzelis, kai viena tokia asociacija užsimanė pasipinigauti tikrindama buhalterių žinias. Tąsyk savaitraščiui teko įrodinėti, kad toji akcija buvo jeigu ne kvailoka, tai bent jau visai naivi. Juk tik visiški nemokšos galėjo pagalvoti, kad buhalterinę apskaitą galėtų tvarkyti ir finansines ataskaitas rengti specialaus išsilavinimo neturintys žmonės.

O štai įmonių vadovų terpėje reikalai visiškai kitokie. Dar senovės graikas Sokratas pastebėjo: „Nė vienas žmogus nesiims jokio, net menkiausio darbo, kurio nėra mokęsis, tačiau kiekvienas mano esąs pasirengęs sunkiausiam iš darbų – valdymui.“ Tąsyk ne tik lietuvių, bet ir kitose kalbose dar nė nebuvo tokio „vadybos“ termino, bet esmės tai tikrai nekeičia. Manytume, netgi atvirkščiai: akis bado ne tik šalį bei jos regionus valdančių asmenų, bet ir įmonių vadovų neišprusimas, kartais stačiai pribloškiantis nemokšiškumas.

A.Š.: Įmonių vadovų kvalifikacijos srityje – iš tiesų nearti dirvonai, taigi verslo dalyvių švietimu užsiimančiai „Pačiolio“ bendrovei atsiveria didelės galimybės.

G.K.: Reikėtų patikslinti – iš tiesų didžiausios galimybės atsiveria pačių įmonių vadovams, o mūsų bendrovė šioms sritims jau nuo seno skiria daug dėmesio, todėl turime parengę įvairių mokymo, taip pat darbą palengvinančių priemonių įmonių vadovams bei vadybininkams. Dar daugiau: vadybos apskaitos ir kažkiek net pačios vadybos žinias dažnai perduodavome buhalteriams, nes įmonėse bent kas nors turi orientuotis šiuose dalykuose, jeigu vadovai nuo to yra nusišalinę. Liūdna tiesa: nemažai įmonių vadovų ne tik nepadeda apskaitos tvarkytojams atlikti jų funkcijų, bet netgi vaidina savotiško balasto vaidmenį, nepaisant to, kad patys vadovai ir yra atsakingi už tinkamą šių svarbių sričių veiklos vykdymą. Tuomet buhalteriai, kartais neapsikentę arba verčiami darbo aplinkybių, priversti imtis funkcijų, kurias privalėtų atlikti įmonių vadybos personalas.

Tačiau laikai keičiasi, dabar pati buhalterinė apskaita tapo labai sudėtinga: norint ją tvarkyti, kaip ir tinkamą finansinių ataskaitų rinkinį parengti, reikia ne tik turėti daug išsamių įvairiapusių žinių, bet ir atlikti didelės apimties bei daug laiko reikalaujančius darbus. Tuo pačiu didėja įmonių vadybos kultūra, įsitvirtina teisingas požiūris, racionalus supratimas, kad kiekvienas turi vykdyti savo pareigas, o vadybos procesai apima labai konkrečias funkcijas, kurias reikia išmanyti ir kvalifikuotai atlikti. Mūsų bendrovė per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį parengė tūkstančius apskaitos darbuotojų, dar daugiau jų kėlė kvalifikaciją mūsų organizuojamuose kursuose bei seminaruose. Atėjo laikas kelti ir vadovų kvalifikaciją.

A.Š.: Ypač tai aktualu dabar, kai pastaraisiais metais valdžia patikslino įmonių vadovų atsakomybę už buhalterinės apskaitos organizavimą ir tvarkymą. Tai, kas apskaitos darbuotojams buvo savaime suprantama, dabar įteisinta netgi Administracinių nusižengimų ir Baudžiamajame kodeksuose: už buhalterinės apskaitos organizavimą atsako įmonių vadovai, o buhalteriai atsakingi už šios srities tvarkymą.

G.K.: Iš tiesų, dirbti su visiškai apskaitos neišmanančiu, netgi šiais reikalais įmonėje nesidominčiu vadovu – tikra bėda. Pirmiausia tai nelaimė įmonės buhalteriui, nes jam atliekant itin sudėtingas funkcijas, dažnai turi būti įtraukiami įvairūs įmonės darbuotojai, be to, tvarkantis apskaitą buhalteris privalo būti aprūpintas kokybiškomis pagalbinėmis priemonėmis, kurios padėtų ne tik taupyti laiką, bet ir padėtų išvengti klaidų. Šiuos klausimus ir turi išspręsti įmonių vadovai – ne tiek įstatymų verčiami, kiek patys norintys rūpintis sritimi, už kurią atsako. Juk apie kokį vadovavimą gali postringauti įmonės vadovas, nesiorientuojantis jos informaciniame modelyje, kurį ir sukuria buhalterinės apskaitos bei atskaitomybės sistemos?!

Tačiau reikia pripažinti, kad šiaip būti atsakingam – ne profesija. Šių dalykų reikia mokytis, todėl „Pačiolio“ bendrovė ir pradeda didelę vadovų kvalifikacijos kėlimo programą.

Su šiuo savaitraščio numeriu išsiunčiame labai naudingą lankstinį, kuriame pristatomi net keturi unikalūs nuotoliniai seminarai, skirti iš esmės įmonių vadovų (kartais ir savininkų) veiklai palengvinti. Ketvirtasis iš seminarų – Atsakomybė už įmonės buhalterinę apskaitą ir mokesčius: vadovo ir buhalterio pareigos bei teisės – kaip tik ir skiriamas minėtiems aktualiems klausimams išaiškinti.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad minėtas seminaras, kurio dalyviai aprūpinami išsamia metodine medžiaga, vyksta net 5 akademines valandas. Išties, atsakomybės už įmonės apskaitą, mokesčius bei susijusius dalykus klausimai nėra paprasti ir vienareikšmiški. Kadangi jie sudėtingi ir pavojingi, juos reikia gerai išmanyti. Todėl šis seminaras naudingas tiek apskaitą tvarkantiems bei finansinių ataskaitų rinkinį rengiantiems asmenims, tiek įmonių vadovams. Išmintingas buhalteris turėtų pasirūpintisu šio seminaro klausimais supažindinti savo vadovus. Reikia įvertinti aplinkybę, kad kai kurie vadovai įpratę lankytis „kilminguose“ užsiėmimuose, kur prie kavos dažniausiai aptarinėjami „konferenciniai“ klausimėliai, mažai ką bendra turintys su jų kasdieniu darbu. Kaip žinia, apelsino neragavęs žmogus jo niekada savo valia ir neužsinorės. Supažindinkite su šio seminaro programa savo vadovus, paskatinkite jame dalyvauti – taip palengvinsite savo pačių darbą bei būtį.

Bene labiausiai visus sudomins pirmasis lankstinio seminaras „Mokesčiai, legalūs jų mažinimo būdai ir vadyba įmonėje“, nes jo metu ne tik suteikiamos visą mokesčių sistemą apimančios žinios, bet ir aiškinama, kaip čia ir dabar galima sutaupyti mokesčius teisėtais būdais. Šiems svarbiems dalykams perprasti pirmą kartą skiriame mokymus specialiai įmonių vadovams.

Per dideli mokami mokesčiai reiškia neprotingą įmonės resursų švaistymą (eikvojimą), o nepagrįstai (neteisėtai) sumažinti – kelia pavojų, kartais net grėsmę visam verslui. Tiesa apie mokesčius: juos gvelbiantys sumoka dvigubai, o permokantys ilgainiui gali sužlugti. Deja, kai kurie vadovai – šventas naivume! – įsitikinę, kad „tikras“ buhalteris pats turi mažinti įmonės mokamus mokesčius, taip pat ir nevisiškai teisėtais (ar net visai neteisėtais) būdais. Todėl tokius įmonių vadovus būtina mokyti ir auklėti. Aptariamas seminaras – vienintelė šiuo metu šalyje kompaktiška, tiesiogiai šiems dalykams skirta priemonė.

Negalima pamiršti ir svarbios aplinkybės, kad, dabartinei valdžiai neįgyvendinus žadėtosios mokesčių reformos, daugelį verslininkų apėmė tikras apsnūdimas. O reikėtų elgtis priešingai! Reikia rimtai ruoštis ateinančioms šios srities pertvarkoms. Juk pagal Europos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių planą iš Lietuvai skirtų 3,85 mlrd. eurų pustrečio milijardo įšaldyti kaip tik dėl neįgyvendintų reformų.

Minėtame mokesčių seminare labai aiškiai pasakyta: joks buhalteris savo iniciatyva niekada nepuls mažinti įmonės mokesčių. Už mokesčių sumokėjimą atsako įmonių vadovai, tuo suinteresuoti savininkai, šią prievolę buhalteriai tik vykdo. Kam gi jiems reikia rūpintis ir daug dirbti, aiškinantis dažniausiai itin keblias lengvatų taikymo nuostatas, jeigu už tai jiems tinkamai papildomai nėra atlyginama?! Suprantama, kad, atliekant šiuos darbus, galima ir suklysti, taigi vietoje pagyrimo likti kaltiems. Juolab kad net VMI nuostatos šiais klausimais kartais keičiasi kaip pavasariniai orai...

Pačiam buhalteriui kartais būna nepatogu reikalauti padidinti atlygį už savo darbą. Šiame seminare už Jus tai padarė seminaro lektoriai! Jums reikia tik pasirūpinti, kad Jūsų vadovai išklausytų šį seminarą.

Aptariamame nuotolinių seminarų pakete yra dar du labai svarbūs – ne tik buhalteriams, bet tikrai ir jų vadovams – mokymai. Vienas jų – „Apskaitos INFORMACIJA VADOVUI. Efektyvių biudžetų rengimas. Kaštų, savikainos ir pelningumo rodiklių naudojimas“. Iki šiol dažnas vadovas dar nelabai žino, kaip, naudodamasis iš buhalterijos sistemingai gaunama informacija, jis gali priimti sprendimus, pagerinančius įmonės veiklą. Todėl dažnai prašo iš buhalterių įvairių nesisteminių duomenų, bandydamas iš jų kažką naudingo perprasti, tačiau dėl kvalifikacijos šioje srityje stokos pasimeta ir neretai suklysta kai kuriuos duomenis traktuodamas netgi atvirkščiai, negu derėtų. Minėtas seminaras atvers tokiems vadovams akis, o kartu padės ir buhalteriams – abiem bus aišku, kokios informacijos ir kokiems tikslams iš apskaitos reikia, o kokios – ne.

Kitas svarbus seminaras – „Svarbiausi DARBO TEISĖS klausimai ir patarimai įmonei“ padės vadovams bei kitiems už darbo santykių klausimus įmonėje atsakingiems darbuotojams perprasti visas svarbiausias santykių su darbuotojais subtilybes įmonėse. Tokiu būdu šią veiklą įmonėje bus galima padaryti daug sklandesnę, kartu išvengti daugelio klaidų, dėl kurių įmonėms tenka skaudžiai nukentėti.

        Išsamiai apie seminarus skaitykite ČIA.   

Į viršų