Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“


 

Norite visuomet turėti naujausią buhalterinę bei mokestinę informaciją kartu su praktiniais specialistų patarimais, kurie padės Jums teisingai ir lengviau atlikti sudėtingus buhalterinius darbus? Prenumeruokite ir skaitykite specialiai Jums skirtą profesinį savaitraštį „Buhalterija“! 

Jeigu pageidaujate NEMOKAMAI SUSIPAŽINTI su savaitraščio „Buhalterija“ numerius, rašykite prenumeratoriams@paciolis.lt.


Dėmesio,

siūlome Jums išskirtines 2022 metų PRENUMERATOS sąlygas – DABAR taikoma net 7 proc. NUOLAIDA!

GALITE RINKTIS IŠ DVIEJŲ GALIMYBIŲ!

 Visi savaitraščio prenumeratoriai, nepaisant pasirinkto varianto, gaus atspausdintą leidinį „Naudinga informacija buhalteriams“, net 10 naudingų atmintinių (atmintines gausite metų laikotarpyje) ir patogius 2022 m. spiralinį bei kišeninį kalendorius

1. BAZINIS VARIANTAS:

Popierinė versija – 157 € 146 € (BAMA2022) (su PVM).

Elektroninė versija109 € 99 € (EBAMA2022) (su PVM).

Nuolaida taikoma iki gruodžio 31 d.


2. PILNAS VARIANTAS:

 už nedidelį papildomą mokestį prenumeratoriai gaus naudingų priedų komplektą

 + Mokesčių apskaitos ir teisės reglamentų naujienlaiškį (prenumerata galios 12 mėnesių nuo apmokėjimo dienos) + specialius 2021 m. mokesčių deklaravimui palengvinti skirtus priedus, kurių apimtis  daugiau nei 200 psl. + savaitraščio publikacijų archyvą (2019–2021 m.).


Popierinė versija – 196 € 182 € (BAMA_P2022) (su PVM).

Elektroninė versija – 148 € 138 € (EBAMA_P2022) (su PVM).

Nuolaida taikoma iki gruodžio 31 d.

Jeigu kils klausimų, mielai atsakysime tel. (8 5) 210 1264, (8 5) 270 0636 arba el. p. prenumeratoriams@paciolis.lt.


SAVAITRAŠTYJE RASITE:

daugiau kaip 370 apskaitos, mokesčių, teisės specialistų konsultacijų ir atsakymų į skaitytojų klausimus;

daugiau kaip 180 VMI, VDI, „Sodros“ ir kitų kontroliuojančių institucijų atstovų praktinių patarimų;

apie 100 publikacijų mokesčių apskaičiavimo, sumokėjimo ir administravimo klausimais;

apie 100 publikacijų buhalterinės apskaitos, finansinės atskaitomybės ir apskaitos organizavimo bei vadybos ir kaštų apskaitos klausimais;

apie 70 publikacijų darbo ir įmonių teisės klausimais;

daug kitos naudingos ir darbą palengvinančios medžiagos.


PAGRINDINĖS SAVAITRAŠČIO RUBRIKOS:

Optimalūs mokesčiai“ ir „Menedžmento apskaitos ABC“:

Cikle „Optimalūs mokesčiai“ sistemingai bus aprašomos įvairios mokestinės lengvatos (pelno, pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, „Sodros“ ir kitų mokesčių), kuriomis pasinaudoję galėsite teisėtai sumažinti savo įmonės mokestinę naštą.

Cikle „Menedžmento apskaitos ABC, bus sistemingai mokoma vadybos ir kaštų (menedžmento) buhalterinės apskaitos. Jau seniai buhalteriams nereikia aiškinti, kad jiems naudinga išmanyti šią sritį. Juk vienas pagrindinių įmonės „išgyvenimo“ būdų – efektyvus įmonės kaštų valdymas. Aprūpindami savo įmonės vadovus reikalinga informacija, tapsite dar naudingesni, ypač šiuo visiems sudėtingu laiku.  Storą knygą perskaityti gal ir sunku, bet po kelis prasmingus puslapius per savaitę „įveikti“ gali kiekvienas.

APSKAITA, APSKAITOS ORGANIZAVIMAS. Žinomi apskaitos, audito ir apskaitos organizavimo specialistai aiškina ir nagrinėja atskirus buhalterinės apskaitos aspektus, kaip organizuoti apskaitą, rengti finansinę atskaitomybę ir kt.

MOKESČIŲ LABIRINTUOSE. Spausdinami mokesčių specialistų parengti straipsniai apie mokesčių apskaičiavimo ir sumokėjimo ypatumus.

BUHALTERINĖ VADYBOS IR KAŠTŲ APSKAITA. Šios srities patyrę specialistai pataria, kaip tinkamai apskaityti kaštus, kalkuliuoti produktų savikainą, organizuoti menedžmento apskaitą, kaip formuoti vadybai tinkamą informaciją ir kt.

TEISĖ. Teisininkai aiškina įvairius įmonių, darbo, mokesčių teisės klausimus.

AKTUALIJOS. Aiškinama, kaip taikyti apskaitos ir mokesčių įstatymų nuostatas ir rasti atsakymus į klausimus, su kuriais buhalteriai susiduria kasdieniame darbe. Patariama, kaip įgyvendinti viešojo sektoriaus apskaitos reformą. Informuojama apie audito įmonių veiklą ir audito priežiūros kontrolę.

SPECIALISTAI PATARIA. UAB „Pačiolis“, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir teisės specialistų konsultacijos.

NAUDINGA INFORMACIJA. Spausdinamas mokesčių, deklaravimo ir sumokėjimo kalendorius, pateikiami VMI raštai, reglamentų naujienos. Visa tai padės teisingai tvarkyti apskaitą, laiku deklaruoti ir sumokėti mokesčius.

REDAKCIJA, PADĖK. Spausdinami skaitytojų prašymai padėti susivokti apskaitos ir mokesčių labirintuose, pateikiami specialistų atsakymai į juos.

PSICHOLOGAS PATARIA. Psichologijos specialistai pataria, kaip bendrauti su vadovais ir kolegomis, spręsti darbe kylančias psichologines problemas.

LAISVALAIKIS. Pateikiami straipsniai iš mokesčių ir apskaitos istorijos, pasakojama apie žinomus finansininkus, buhalterius, aprašomi ne tik Lietuvos, bet ir kitų valstybių įdomūs sukčiavimo atvejai, atskleidžiama skaičių reikšmė įvairiose gyvenimo srityse ir kt.


Tik savaitraščio prenumeratoriams siūlome elektroninį savaitinį leidinį „MOKESČIŲ, APSKAITOS IR TEISĖS REGLAMENTŲ NAUJIENLAIŠKIS“.

Kaina: 36,60 € 29 € (su PVM). Daugiau apie leidinį skaitykite ČIA


KIEKVIENAS PRENUMERATORIUS GAUS VERTINGUS PRIEDUS:


• specialų leidinį „Naudinga informacija buhalteriams“ (įvairi informacija, padėsianti visus metus tvarkyti buhalterinę apskaitą, apskaičiuoti ir deklaruoti mokesčius);

• buhalterio darbui naudingas atmintines;


KAIP PRENUMERUOTI?

KAIP PRENUMERUOTI?

• Prenumeruoti internetu.

• Mokėti tiesioginiu pavedimu, nepamiršti nurodyti leidinio kodo ir pristatymo adreso. (Įmonės rekvizitai: UAB „Pačiolio prekyba“, įmonės kodas 300807502, atsiskaitomoji sąskaita LT347044060005977111 AB SEB banke).

• Kreiptis į pardavimo vadybininką telefonu (8 5) 2700 636 arba el. paštu prenumerata(eta)paciolis.lt.

• Prenumeruoti UAB „Pačiolio prekyba“, Kalvarijų g. 129 Vilnius (Darbo laikas: I-IV 8.00 – 17.00 val., V 8.00 – 15.45 val.).

• Prenumeruoti Lietuvos pašto skyriuose.

• Norėdami prisijungti prie elektroninės leidinio versijos, mokėjimo pavedime nurodykite savo el. pašto adresą.


LEIDINIŲ PRISTATYMAS:

• Leidinių pristatymas nemokamas.

• Prenumeratorius privalo pateikti visą reikalingą informaciją: leidinio kodą ir tikslų pristatymo adresą, kad prenumeratos užsakymas būtų kokybiškai įvykdytas. Jeigu informacija bus neišsami arba netiksli, Leidėjas negalės tinkamai įvykdyti savo įsipareigojimų.

• Pasikeitus adresui prenumeratorius turi parašyti el. paštu: prenumerata(eta)paciolis.lt,nurodyti, kokio leidinio, kam ir kokiu adresu buvo užsakyta prenumerata ir koks naujas pristatymo adresas.

• Prenumeratorius, turintis pretenzijų dėl leidinio pristatymo, privalo kreiptis el. paštu: prenumerata(eta)paciolis.lt (nurodyti prenumeratos gavėjo duomenis, leidinio pavadinimą ir surašyti pretenziją) arba telefonu (8 5) 210 1255.

Naujas numeris

Aktualus straipsnis

Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“ 2021 11 30 d.

Buhalterinės pažymos – įstatymo užribyje

 

Auditorius Gintautas Deveikis

 

Simboliška, kad dabartinis Buhalterinės apskaitos įstatymas priimtas 2001 m. lapkričio mėnesį: praėjus lygiai dvidešimčiai metų, 2021 m. lapkričio mėnesį, Seimas vėl ėmėsi buhalterinės apskaitos reglamentavimo – rengiasi patvirtinti Finansinės apskaitos įstatymą, kuris kitais metais pakeis dabartinį. Buhalterinėje apskaitoje formuojasi savotiškas tarpuvaldis: senajam įstatymui dar tebegaliojant, apie jį net neužsimenama – diskutuojama tik dėl naujojo. Buhalteriams rūpi, kaip jų profesinę veiklą paveiks naujasis reglamentas.
 
Daugiausia pokyčių laukia ūkinių operacijų dokumentavimo srityje: koreguojamas apskaitos dokumentų privalomų rekvizitų (dabar tai vadinama informacija) sąrašas, atsisakoma reikalavimo pasirašyti dokumentus, mažiau reikalavimų keliama įmonės vidaus dokumentams. Apsiribota tik bendrojo pobūdžio reikalavimu: pateikti informaciją, pagal kurią galima nustatyti ūkinės operacijos laikotarpį arba datą, turinį ir sumą.

Finansinės apskaitos įstatyme nelieka nuostatos, kad apskaitos dokumentais nepagrįstos ūkinės operacijos būtų grindžiamos su jomis susijusių kitų operacijų apskaitos dokumentais ir surašant buhalterinę pažymą. Pažymėtina, kad pastarasis dokumentas naujajame įstatyme iš viso neminimas, tačiau to neturėtume suprasti kaip buhalterinių pažymų eros pabaigą – šiuos dokumentus ir dabar galėtume laikyti pavyzdingos buhalterijos požymiu. Jokių neigiamų pasekmių už pažymų nesurašymą nebuvo ir nėra. Tai, kad buhalterinės pažymos paminėtos keliuose dabartinio Buhalterinės apskaitos įstatymo straipsniuose, labiau susiję su „gerosios praktikos“ skleidimu tarp buhalterių, nei su poreikiu reglamentuoti jų surašymą. Juk buhalterinė pažyma – vadinamasis buhalterinio įforminimo dokumentas, kuris naudojamas tuomet, kai, norint teisingai registruoti ūkinę operaciją apskaitoje, reikia daugiau informacijos, nei jos yra kituose su ta operacija susijusiuose apskaitos dokumentuose, taip pat kai reikia atlikti papildomus apskaičiavimus. Pavyzdžiui, gavę sąskaitą iš draudimo bendrovės, sąnaudomis galime pripažinti tik dalį sąskaitoje nurodytos sumos, nes turto draudimo laikotarpis yra ilgesnis nei praėjęs ataskaitinis laikotarpis. Arba kai metų pabaigoje apskaičiuojami atostoginių kaupimai.

Buhalterinė pažyma – tai dokumentas, kuriame užfiksuojami įvairūs papildomi, su ūkine operacija susiję duomenys. Nors tai laisvos formos dokumentas, naudinga turėti jo šabloną, ypač nuolat pasikartojančioms operacijoms. Dažniausiai buhalterinės pažymos surašomos ataskaitinio laikotarpio pabaigoje koreguojant duomenis, tikslinant turto vertę ir kaupimų sumas, apskaičiuojant mokesčių sumas ir pan.

Tad, kaip ir iki šiol, buhalterines pažymas ir kitais metais vertės naudoti:
– tiesiogiai nedokumentuotoms ūkinėms operacijoms įforminti;
– papildomiems apskaičiavimams ar kitai svarbiai informacijai išsaugoti;
– apskaitos klaidoms taisyti.
O tiems, kurie išsiversdavo be šių dokumentų, verta pakeisti savo praktiką. Mažiau norminių teisės aktų reikalavimų reiškia didesnę pačios įmonės, jos buhalterio atsakomybę ir vidaus reglamentavimo poreikį.
 
1. Buhalterinė pažyma – tiesiogiai nedokumentuotoms operacijoms įforminti. Bene dažniausiai buhalteriai surašo pažymas tada,kai nėra tiesiogiai operaciją pagrindžiančio dokumento, kai reikia apskaičiuoti operacijos sumą ir pan., todėl ir surašomas šis vidaus dokumentas, kuriame aptariama atlikta ūkinė operacija, jos sumos apskaičiavimas. Daug tiesiogiai nedokumentuotų operacijų atliekama ataskaitinio laikotarpio pabaigoje koreguojant duomenis, tikslinant turto vertę ir pan. Kartais tokius koregavimus reikia atlikti dažniau kaip kartą per metus. Pavyzdžiui, kiekvieną savaitę ar mėnesį. Tuomet buhalterinė pažyma gali tapti suvestiniu dokumentu, kuriame įrašai būtų daromi keletą savaičių ar mėnesių. Bai­gus pil­dy­ti pa­žy­mą (ata­skai­ti­nio lai­ko­tar­pio pa­bai­go­je), apskaitos registruose atliekamas apibendrintas įrašas. Pavyzdžiui, vienu dokumentu galima įforminti visas per laikotarpį sąnaudomis pripažįstamas palūkanų pagal gautą paskolą sąnaudas.
Pažymėtina, kad buhalterinėms pažymoms netaikytini net ir naujojo Finansinės apskaitos įstatymo įteisinti reikalavimai įmonės vidaus dokumentams, nes buhalterinė pažyma nėra „visateisis“ vidaus dokumentas, kuriame užfiksuojamas tam tikras faktas. Tai tik papildomi buhalterio užrašai. Pavyzdžiui, jeigu buhalterinę pažymą nusprendžiama surašyti turto nusidėvėjimo sąnaudoms dokumentuoti, tikrasis ir už ją svarbesnis dokumentas yra turto naudojimo pradžios aktas. Būtent jis žymi turto naudojimo ir jo nusidėvėjimo apskaičiavimo pradžią. Nusidėvėjimo sąnaudų dydis priklauso nuo turto įsigijimo savikainos (kurią pagrindžia turto pirkimo PVM sąskaita faktūra) ir nusidėvėjimo normatyvo (jį savo įsakymu turėtų patvirtinti įmonės vadovas). Vadinasi, neturint visų šių dokumentų, net ir surašius buhalterinę pažymą ir joje pateikus nusidėvėjimo sąnaudų apskaičiavimą, šių sąnaudų pagrįstumas gali būti ginčijamas. Bent jau apskaičiuojant mokesčius.
 
2. Buhalterinė pažyma – sudėtingoms ūkinėms operacijoms paaiškinti. Kita buhalterinių pažymų grupė – tai pa­žy­mos, skir­tos pa­pil­do­mai in­for­ma­ci­jai, su­si­ju­siai su at­lik­tos ope­ra­ci­jos re­gist­ra­vi­mu, už­fik­suo­ti. Tai tar­si su­dė­tin­gų ope­ra­ci­jų regist­ra­vi­mo aiš­ki­na­mie­ji raš­tai. Buhalterines pažymas prasminga surašyti apskaičiuojant atostoginius, koreguojant atostoginių kaupinius ar patikslinant kitas sumas. Net ir naujojo Finansinės apskaitos įstatymo 7 straipsnyje pateikiant reikalavimus įmonės vidaus dokumentams, teigiama, kad subjektas prireikus turi pagrįsti apskaičiuotą ūkinės operacijos sumą. Pagrįsti bus paprasčiau, jeigu tai bus daroma atlikus ūkinę operaciją, o ne po metų ar dvejų. Pažyma tam labiausiai tinka.
Buhalterines pažymas prasminga naudoti, pavyzdžiui, detalizuojant sąnaudas, priskirtinas neleidžiamiems atskaitymams. Tokiu atveju joje galima apibūdinti visas svarbias aplinkybes.
 
3. Buhalterinė pažyma – klaidingiems įrašams taisyti. Klaidų gali atsirasti netinkamai taikant įmonės apskaitos politiką arba klaidingai interpretuojant faktus, taip pat dėl apgaulės, klastojimo, apsirikimo. Pastebėta klaida turi būti ištaisyta nepaisant jos atsiradimo priežasties. Dabartinis Buhalterinės apskaitos įstatymas rekomenduoja surašyti buhalterinę pažymą taisant klaidą apskaitos registruose. Šiuo atveju buhalterinės pažymos skirtos su klaida susijusiai informacijai užfiksuoti (jos esmė, įtaka įmonės finansiniams rodikliams, ištaisymo būdas ir pan.). Nors įstatyme pasakyta, kad klaidos apskaitos registruose taisomos surašant buhalterinę pažymą, ne mažiau svarbu atlikti ir atitinkamus koreguojančiuosius įrašus, kuriuos taip pat patogu nurodyti pažymoje.
 
Buhalterinės pažymos palengvina apskaitos tvarkymą ir mokesčių apskaičiavimą, nes vienoje vietoje galima surašyti visą svarbią informaciją, susijusią su atlikta operacija, kurios nebereikia nešiotis galvoje. Kita vertus, šios pažymos padeda padaryti apskaitą aiškią ir suprantamą patiems įmonės apskaitą tvarkantiems darbuotojams, ypač kai reikia grįžti prie ankstesnių laikotarpių įrašų ar mokesčių apskaičiavimo.
Pa­žy­mos vi­suo­met su­ra­šo­mos bu­hal­te­ri­jo­je. Jeigu buhalterinę pažymą surašo eilinis buhalterijos darbuotojas, ją tu­rėtų pa­tvir­tin­ti vy­riau­sia­sis bu­hal­te­ris. Didesnėse įmonėse buhalterinių pažymų išrašymo tvarka gali būti aptarta ir apskaitos politikoje, numatant, kokiais atvejais išrašomos buhalterinės pažymos, kas jas tvirtina, pateikiant ir pačių pažymų šablonus.
 
Bu­hal­te­ri­nės pa­žy­mos dar va­di­na­mos „pa­sta­bo­mis sau“.Jas rekomenduojama nau­do­ti kuo daž­niau, ne­ap­si­ri­bo­jant vien tik ap­skai­tos klai­dų tai­sy­mu ar laiko­tar­pio pa­bai­gos už­da­ran­čiaisiais ir ko­re­guo­jan­čiaisiais įra­šais. Be jokios abejonės, buhalterinės pažymos gali būti labai vertinga pagalba ir pasikeitus buhalterijos darbuotojams, ypač vyriausiajam buhalteriui, taip pat atliekant įmonės auditą ir panašiais atvejais.

Šio numerio temos:
– Kontroliuojama laisvė;
– Reprezentacijos sąnaudų pripažinimas ribojamų dydžių leidžiamais atskaitymais;
– Nuo kitų metų darbo užmokestis – tik pavedimu!;
– Dėl mokesčių slėpimo, pasinaudojant JAV registruota įmone, – apkaltinamasis nuosprendis;
– UAB „Pačiolis“ specialistų konsultacijos;
– VDI specialistų konsultacijos;
– VMI raštai;
– Baltarusijos piliečiui ir jo įmonėms – kaltinimai nuslėpus trečdalį milijono eurų pajamų ir nemokėjus mokesčių;
– Per savaitę priimtų svarbiausių naujų norminių aktų ir jų pakeitimų apžvalga;
– Norminių aktų pakeitimai, paskelbti anksčiau, bet įsigaliojantys 2021 m. gruodžio 1 d.;
– Ką reikia žinoti įvykus nelaimingam atsitikimui darbe ar susirgus profesine liga;
– Santuoka ir papildomas kaupimas senatvei – ką verta žinoti apie lėšas pensijų fonduose;
– Kišenpinigiai vaikui: kiek, kam, kaip dažnai?;
– Kaip atsakingai apsipirkti internete;
– Perdegimas = Stresas;
– Mokesčių kalendorius.


Anonsai

 


Archyvas

Savaitraštis „Buhalterija: apskaitos ir mokesčių apžvalga“ 2021 08 03

UAB „Pačiolis“ specialistų konsultacijos

 

Tarpiniai dividendai

 

Rugpjūčio mėnesį įmonės akcininkai dalį sukaupto nepaskirstytojo pelno ketina skirti dividendams. Prieš skiriant tokius dividendus, Akcinių bendrovių įstatymas įpareigoja įmones parengti finansines ataskaitas. Ar šiam tikslui tiks birželio 30 d. parengtos pusmečio finansinės ataskaitos?

 

Akcinių bendrovių įstatymo 601 straipsnyje nustatyta: norint skirti dividendus už trumpesnį nei metai laikotarpį, tai inicijuojantys akcininkai turi parengti prašymą sušaukti visuotinį akcininkų susirinkimą. Šiame prašyme turėtų būti numatyta būsimo susirinkimo data ir tarpinis laikotarpis, už kurį ketinama skirti dividendus. Įstatymas reikalauja, kad toks visuotinis akcininkų surinkimas įvyktų ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo šio tarpinio laikotarpio pabaigos. Vadinasi, jeigu akcininkai ketina skirti tarpinius dividendus už 2021 m. sausio 1 d. – birželio 30 d. laikotarpį, toks susirinkimas turi įvykti iki rugsėjo 30 dienos. Šį tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį būtina pateikti Juridinių asmenų registrui.

Pažymėtina, kad įstatymas numato galimybę dividendams skirti ne tik per praeitus finansinius metus uždirbtą ir nepaskirstytą pelną, bet ir pelną, uždirbtą per tarpinį laikotarpį. Reikalaujama, kad tarpinius dividendus galima skirti tik tuo atveju, jeigu tarpinį laikotarpį buvo uždirbtas grynasis pelnas.

***

 


Prenumerata


Periodas Kaina (Eur) Kiekis Pasirinkite
2022 metų savaitraštis „Buhalterija“ PILNAS variantas (elektroninė versija). 138
2022 metų savaitraštis „Buhalterija“ PILNAS variantas (popierinė versija). 182
2022 metų savaitraštis „Buhalterija“ BAZINIS variantas (elektroninė versija). 99
2022 metų savaitraštis „Buhalterija“ BAZINIS variantas (popierinė versija). 146
SAVAITRAŠTIS „BUHALTERIJA“. 2021 m. IV ketvirtis 35
ELEKTRONINIS SAVAITRAŠTIS 2021 m. prenumerata 3 mėn. prenumerata 19

į krepšelį užsakytiĮ sąrašą