UAB „Pačiolio“ prekyba; El. paštas info@paciolioprekyba.lt. Tel.: (8 5) 2700 636

Metinių premijų pripažinimas

Apskaita ir atskaitomybė

________________________________________________________________

Auditorius GINTAUTAS DEVEIKIS

 

Premijos už metinius rezultatus kartais vadinamos tryliktuoju atlyginimu – tai viena iš tų išmokų, kurias gali būti sudėtinga priskirti teisingam ataskaitiniam laikotarpiui. Jeigu įmonė jau seniai taiko tokią motyvacinę sistemą, premijų registravimas apskaitoje netūrėtų kelti rūpesčių. Taip, kaip nekelia rūpesčių gruodžio mėnesio darbo užmokesčio apskaičiavimas. Tiesa, jeigu toks skatinimas yra nereguliarus, kiekvieną kartą tenka spręsti, kuriam laikotarpiui teisinga jį priskirti.

Kaupimo principo taikymas pripažįstant premijas

 31-ojo VAS 23 punktas skelbia, kad įmonė turi pripažinti premijų ar kitų priedų ir priemokų sąnaudas ir įsipareigojimą, jeigu ji turi teisinį įsipareigojimą ar neatšaukiamą pasižadėjimą skirti tokį atlygį darbuotojui ir gali šį įsipareigojimą patikimai įvertinti. Kai premija skiriama metų viduryje, nustatyti tikslią jos pripažinimo datą nėra taip svarbu, nebent įmonė rengia tarpines finansines ataskaitas. Visai kitaip yra su metinėmis premijomis – nuo teisingai pasirinkto laikotarpio priklauso net dviejų metų finansinių rezultatų teisingumas.

Pagal 31-ojo VAS nuostatas, premijos apskaičiavimo ir pripažinimo momentas siejamas su įsipareigojimo mokėti premijas egzistavimu. Kitaip tariant, 2024 m. pradžioje įmonės vadovo pasirašyti įsakymai kam nors skirti premiją ar priemoką už gerus praeitų metų rezultatus ne visada reiškia, kad tai turėtume laikyti 2024 m. sąnaudomis – jas gali tekti priskirti ir 2023 metams. Galutinis sprendimas priklauso nuo dviejų aplinkybių:

1) įvertinama, ar 2023 m. gruodžio 31 d. egzistavo prievolė skirti šias premijas. Tokios prievolės egzistavimo įrodymais laikomi įmonėje patvirtinti, pavyzdžiui, premijavimo nuostatai, darbo sutartyse, kolektyvinėje sutartyje ar kituose su atlygio apskaičiavimu susijusiuose dokumentuose aptarta tokio skatinimo tvarka. Įmonėse kartais pasirašomi papildomi susitarimai su darbuotojais dėl konkretaus užsakymo įvykdymo ir jų papildomo skatinimo pasiekus numatytus rezultatus. Pagal tokius susitarimus papildomos mokėtinos sumos galėtų būti pripažįstamos sąnaudomis užbaigus darbus, jeigu tuo metu būtų galima patvirtinti, kad numatyti darbo rezultatai buvo pasiekti. Tai tampa svarbu, jeigu atitinkamas vadovo sprendimas, nurodantis, kam ir kokią sumą išmokėti, priimamas jau kitą ataskaitinį laikotarpį.

Įmonėje taip pat gali būti susiformavusi praktika kiekvienų metų pabaigoje skirti premijas darbuotojams – vadinamąjį tryliktąjį atlyginimą. Faktas, kad įmonės darbuotojai jau kelintus metus „apdovanojami“ papildomomis išmokomis, pagal VAS laikomas neatšaukiamu pasižadėjimu (prievole, nulemta darbuotojų teisėtais lūkesčiais). Vadinasi, ir neturint formalizuotos premijavimo tvarkos, tokį papildomą atlygį reikėtų priskirti praeitų metų sąnaudoms, jeigu tenkinama antroji sąlyga. Tiesa, šiuo atveju svarbu, kad premijų skyrimas būtų siejamas būtent su praėjusių metų veikla, tam tikrų rezultatų pasiekimu, bet ne, pavyzdžiui, su darbuotojo ar įmonės jubiliejumi.

Apibendrinant galima daryti išvadą: jeigu įmonėje 2023 m. pabaigoje nebuvo nei formalios premijavimo tvarkos ar kitų rašytinių susitarimų, jeigu neegzistavo ir tryliktojo atlyginimo tradicijos, o vadovas jas skyrė savo nuožiūra jau metams pasibaigus, premijų suma priskirtina 2024 m. sąnaudoms. Laikomasi nuostatos, kad šiuo atveju prievolės skirti minėtas sumas atsirado tik vadovui pasirašius atitinkamą įsakymą;

2) įvertinama, ar 2024 m. pabaigoje buvo galima patikimai nustatyti premijos sumą. 2024 m. įformintas premijas turėsime priskirti 2023 m. sąnaudoms tik tuo atveju, jeigu galiojusioje premijavimo tvarkoje ar kitame dokumente buvo nustatytos jų apskaičiavimo gairės (pavyzdžiui, kokių rezultatų pasiekus ir kokio dydžio suma skiriama). Tai reiškia, kad darbuotojai patys bent apytiksliai galėtų savarankiškai apskaičiuoti, į kokią papildomą išmoką jie pretenduoja. Jeigu tokių gairių nėra ir vadovas kiekvieną kartą pats sprendžia, kokią sumą kam skirti, laikoma, kad 2023 m. pabaigoje neįmanoma patikimai nustatyti premijos sumos, todėl jos pripažinimo momentas tapatinamas su atitinkamo įsakymo išleidimu. Dažniausiai tai bus jau 2024 metais. 31-ojo VAS 24 punkte teigiama, kad įmonės teisinis įsipareigojimas ar neatšaukiamas pasižadėjimas laikomas patikimai įvertintu tik tada, jeigu atlygis nustatytu būdu gali būti apskaičiuojamas iki finansinių ataskaitų sudarymo datos.

Dar kartą vertėtų pakartoti, kad 2024 m. vadovo paskirtų išmokų sumas reikėtų įtraukti į 2023 m. veiklos rezultatus tik tuo atveju, jeigu tenkinamos abi pateiktos sąlygos.

Metinių premijų apmokestinimas ir deklaravimas

Pelno mokesčio įstatymo 17 straipsnio komentare jau dešimtmetį galioja nuostata: jeigu pasibaigus mokestiniam laikotarpiui vienetas metines premijas išmoka iš darbo apmokėjimo lėšų (kaip priedą prie darbuotojų atlyginimo) ir minėtos premijos buvo apskaitomos vieneto praėjusio mokestinio laikotarpio veiklos išlaidose bei jų dydis buvo įtrauktas į vieneto praėjusio mokestinio laikotarpio Pelno (nuostolių) ataskaitą, tai pagal PMĮ 7 straipsnyje nustatytą sąnaudų kaupimo principą, tokios išmokėtos premijos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams tą mokestinį laikotarpį, už kurį šios premijos išmokamos. Nuo už praėjusį mokestinį laikotarpį išmokėtų metinių premijų apskaičiuotos socialinio draudimo įmokos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams tą mokestinį laikotarpį, už kurį šios premijos yra apskaičiuotos. Vadinasi, pelno mokesčio atžvilgiu premijų priskyrimas leidžiamiems atskaitymams visiškai sutampa jų registravimu finansinėje apskaitoje, o apmokestinant premijas, taikomi jų išmokėjimo laikotarpį galioję tarifai ir kitos sąlygos.

 Jeigu pagal faktines aplinkybes paskirtos premijos negalima priskirti 2023 metų rezultatams, atitinkamos sąnaudos ir leidžiami atskaitymai bus pripažinti jau 2024 metais.

Į viršų